Wielicka 38, Warszawa

Centrum Medyczne DERMIQ to zespół współpracujących ze sobą dermatologów klinicystów, specjalizujących się w szeroko pojętej dermatologii ogólnej i estetycznej oraz dermatochirurgii.

 • header1.jpg
 • header2.jpg
 • header3.jpg

Usuwanie zmarszczek botuliną

Botulina, związek pochodzenia bakteryjnego, hamuje przekazywanie bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Zabieg z jej użyciem polega na podaniu precyzyjnie odmierzonej dawki preparatu w wybrane miejsca twarzy, dzięki czemu minimalizowana jest kurczliwość wybranych mięśni. To z kolei zapewnia „wyprasowanie” zmarszczek.

Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry danej okolicy. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się stopniowo w ciągu kilku dni i utrzymuje się do ok. 6 miesięcy. Niekiedy przy powtarzaniu zabiegu efekt można obserwować przez dłużej.

Botulina jest stosowany w usuwaniu zmarszczek kątów zewnętrznych oczu (tzw. „kurzych łapek”), zmarszczki między brwiami (tzw. „lwiej zmarszczki”), poziomych zmarszczek czoła. Dzięki toksynie botulinowej można także uzyskać efekt lekkiego uniesienia brwi i optycznego powiększenia oczu. Rzadziej botoks podaje się w celu korekty innych defektów w okolicy nosa, ust i brody.

Preparat podaje się przy użyciu jednorazowej strzykawki zakończonej bardzo cienką igłą. Zabieg trwa około 15-20 minut w zależności od liczby leczonych miejsc, pacjent opuszcza gabinet z minimalnymi śladami. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność.

Przeciwwskazania do podawania botuliny

Czasowe:

 • ciąża i okres karmienie piersią,
 • choroby przebiegające z gorączką,
 • przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów

Stałe:

 • uczulenie na albuminę ludzką,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • stany zapalne skóry w przewidywanym miejscu podania preparatu (opryszczka, trądzik),
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej np. miastenia,
 • choroby układy nerwowego, np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona

Dodatkowe informacje dotyczące zabiegu usuwania zmarszczek botoksem

Zaleca się powstrzymanie od spożywania alkoholu w przeddzień zabiegu i w dniu po zabiegu. Przez 4 godziny po zabiegu nie poleca się schylania ani masowania miejsc po iniekcjach, odradza się duży wysiłek fizyczny, korzystanie z solarium i sauny, a także latanie samolotem.

Rejestracja telefoniczna:

888 20 88 20

od 8:00 do 20:00

wideokonsultacje online >>>

Inaczej: wideodermatoskopia. Jest nieinwazyjną metodą diagnostyki dermatologicznej, służącą głównie do oceny znamion barwnikowych oraz wczesnego wykrywania...

Więcej...

Lasery frakcyjne stanowią najnowsze osiągnięcie techniki laserowej stosowanej w leczeniu dermatologicznym. Laser emituje energię, która oddziałuje na...

Więcej...

Dermatologia ogólna

Dermatologia ogólna

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów...

Więcej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Usuwanie zmarszczek, zamykanie naczynek, odmładzanie skóry, modelowanie ust...

Więcej...

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Usuwanie chorobowych zmian skórnych łagodnych i złośliwych...

Więcej...