Wielicka 38, Warszawa

Centrum Medyczne DERMIQ to zespół współpracujących ze sobą dermatologów klinicystów, specjalizujących się w szeroko pojętej dermatologii ogólnej i estetycznej oraz dermatochirurgii.

 • header1.jpg
 • header2.jpg
 • header3.jpg

Botulina

Botulina w naturze jest produkowana przez bakterie o nazwie Clostridium botulinum. W medycynie wykorzystywana jest od lat 70-tych ubiegłego wieku, początkowo przez lekarzy okulistów do leczenia zeza, potem także lekarzy neurologów do leczenia stanów patologicznych kurczów mięśni i migren. Przez okres ponad 30 lat wykonano miliony zabiegów, w związku z tym można stwierdzić, że działanie preparatu jest sprawdzone i znane są możliwe efekty jego działania.

Botulina w dermatologii

W dermatologii usuwanie zmarszczek botuliną przeprowadza się w stosunku do zmarszczek zależnych od kurczenia się mięśni twarzy. Jest to głównie związane z mimiką, stąd nazwa zmarszczek mimicznych. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na podaniu precyzyjnie odmierzonej dawki preparatu w wybrane miejsca twarzy, dzięki czemu minimalizowana jest kurczliwość wybranych mięśni, głównie okolic oczu, brwi, czoła. To z kolei powoduje „rozprostowywanie się” zmarszczek. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo w ciągu kilku dni i utrzymuje się do ok. 6 miesięcy. Niekiedy przy powtarzaniu zabiegu okres efektu można obserwować dłużej.

Leczenie nadpotliwości, czyli botulina nie tylko na zmarszczki

Toksyna botulinowa stosowana jest także do leczenia nadpotliwości lokalnej, to znaczy dotyczącej ograniczonych obszarów skóry np. twarzy, pach lub rąk czy stóp. Substancja ta blokując sygnał z zakończeń nerwowych hamuje nadmierne pocenie się, jednak same gruczoły potowe nie są w żaden sposób uszkadzane (są jakby „unieczynniane”).

Efekt zmniejszonej potliwości w obrębie leczonej okolicy jest kilkumiesięczny i zdecydowanie poprawia komfort życia. Zabieg redukuje nie tylko wydzielanie potu, ale także powstawanie przykrego zapachu związanego z poceniem.

Zablokowanie gruczołów potowych na takiej powierzchni nie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, nie ma też ryzyka wzrostu potliwości skóry w innych obszarach. Piśmiennictwo medyczne podaje przypadki przejściowego osłabienia siły rąk mięśni jako wynik terapii nadpotliwości dłoni (istotne tylko w przypadku wykonywania zawodów jak muzyk, mechanik).

Przeciwwskazania do stosowania botulina

Czasowe:

 • ciąża i okres karmienie piersią,
 • choroby przebiegające z gorączką,
 • przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów

Stałe:

 • uczulenie na albuminę ludzką,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • stany zapalne skóry w przewidywanym miejscu podania preparatu (opryszczka, trądzik),
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej np. miastenia,
 • choroby układy nerwowego, np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona

Rejestracja telefoniczna:

888 20 88 20

od 8:00 do 20:00

wideokonsultacje online >>>

Najszybszy na świecie laser aleksandrytowy o długim impulsie 755 nm powszechnie stosowany do szybkiej, skutecznej i bezpiecznej depilacji laserowej włosów....

Więcej...

Lasery frakcyjne stanowią najnowsze osiągnięcie techniki laserowej stosowanej w leczeniu dermatologicznym. Laser emituje energię, która oddziałuje na...

Więcej...

Dermatologia ogólna

Dermatologia ogólna

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów...

Więcej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Usuwanie zmarszczek, zamykanie naczynek, odmładzanie skóry, modelowanie ust...

Więcej...

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Usuwanie chorobowych zmian skórnych łagodnych i złośliwych...

Więcej...